تبلیغات
.: @ :. هـــپـــلـــی دات آی آر .: @ :. - نقاشی را می پوشم' در گالری گلستان تهران


عضویت در خبرنامه : با عضویت در خبرنامه سایت تمامی مطالب سایت + مطالب ویژه اعضا به ایمیل شما ارسال میشود.

نام :
ایمیل:
           

WwW.HAPALY.IR

کد بنر سایت

 

نقاشی را می پوشم' در گالری گلستان تهران

wWw.HAPALY.Ir

نمایشگاهی از نقاشی های روی لباس افشین عبداللهی زردین با عنوان "نقاشی را می پوشم" در گالری گلستان تهران برپا شده است.
به گفته این هنرمند 25 ساله، این کار با یک اتفاق ساده آغاز شد: "آمدم آرتیست بازی دارم بنابراین یکی از لباس های خودم را طوری که دوست داشتم نقاشی کردم. حاصل کار خوب بود. شروع کردم به مطالعه و تحقیق در باره نقوش روی لباس ها.
"در موزه ایران باستان لباسی دیدم که قاعدتا باید لباس رزم می بود و روی آن با حروفی که ما نمی شناسیم نوشته و فرم هایی کشیده شده بود. در تحقیقم به این نتیجه رسیدم که احتمالا آن نوشته ها و فرم ها اورادی بودند برای حفظ جان سلحشوران در میدان های جنگ. حتی مثل کفن که روی آن آیات قران درج می شود، لابد برای حفظ در برابر خطری."
تصمیم گرفتم آن اوراد را امروزی کنم تا روی لباس ها نقش بندند. البته ممکن است با زندگی امروزی در تضاد باشد. راستش نمی شود مانتو نقش بته جقه و لباس زیر مارک نایک داشته باشد.
نقاشی زردین انتزاعی است، البته می گوید این روزها پاپ آرت که می شود در آن به نقد اجتماعی پرداخت، توجه اش را جلب کرده است.
او درباره اینکه فرق نقاشی های او بر روی لباس های امروزی چه تفاوتی با جامه هایی با اوراد محافظ در قدیم دارد، می گوید دعا نویسی روی لباس های قدیمی کپه کپه بود، اما نقاشی های من آن نظم را ندارد و مثل زندگی امروزه بی نظم است
.


نکته در خور توجهی که زردین به آن اشاره می کند این است که معنی کلمه ها کلیدی است که باید خوانده شود. تا مخاطب کلید واژه را در نیابد ، معنی نقاشی را هم درنیافته است.
او لباس ها را با رنگ های نساجی نقاشی کرده است، بنابراین آنها کاملا قابل شتسشو هستند. قیمت لباس ها از 130 هزار تومان تا دویست هزار تومان است.
زردین می گوید 35 قطعه لباس برای تایید به وزارت ارشاد داده شده که آنها به 17 قطعه لباس مجوز نمایش داده اند.
با توجه به اینکه نقاشی در پشت و روی لباس ها نقش بسته، در مواردی ممیز ارشاد یک سوی لباس را مجوز داده و سوی دیگر را رد کرده است.
در پاسخ سئوال زردین درباره دلیل رد لباس ها ، گفته شده است چون نمی توانیم نوشته های روی لباس ها را بخوانیم ، بنابراین اجازه نمایش هم نمی دهیم.
این هنرمند جوان معتقد است انتزاع دری را بر روی مخاطب باز می کند و روایت و کار فرمی ارجاع دارند.
در میان خط نگاره هایی که بر روی لباس ها نقش بسته اشعاری از شاملو و خود هنرمند نقاشی شده است. زردین عمیقا معتقد است شعر را می شود نقاشی کرد

 

ااین هنرمند متولد شده در روزهای جنگ سخت دلبسته ادبیات است و می گوید هستی شناسی دنیا با ادبیات است. ادبیات خیلی جلوتر از سایر هنرها است.
افشین عبدالهی زردین متولد 1362 است و گرافیک خوانده است، اما به گفته خودش سخت دلبسته نقاشی است.
فعالیت هنری خود را از1380 آغاز کرده، تاکنون پنج نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و یک اجرای اینستالیشن و یک ورک شاپ داشته است. چهار فیلم کوتاه ساخته و در 1382 برنده جایزه پوستر جشنواره تئاتر دفاع مقدس شده است. زردین در مهد کودکی در کرج خلاقیت هنری درس می دهد.
این نمایشگاه تا ? اسفند در گالری گلستان ادامه خواهد داشت


مرتبط با : عکس  -  اخبار  -  مدل  -  گلستان  - 

نویسنده : Admin | تاریخ : 1387/12/10 | موضوع: مدل لباس | | نظرات ()|
CopyRight © 2008 - 2009
HAPALY.IR - Iranian fuuny Website , All Rights Reserved
RSS | Email | Powered By HAPALY.IR | Design By Mojtaba Sedaghat